Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naše zážitky z tábora

16. 10. 2007

 

 

 

Zážitky z tábora v Liberku  

 

 

 S.Monika s Evičkou Václavkovou připravili, jako každým rokem, pro děcka tábor na jeden týden do Liberka. Letos jsme měli téma tábora rytířské, takže si děti měly připravit už předem doma nějaký jednoduchý kostýmek.

 

  1.den-příjezd do Liberka ( sobota ) – Takže, přijeli  jsme do Liberka -  nejdříve já (Verča Klapalová) a potom postupně s.Monika , Evička, Verča atd…Jelikož tam byl ještě jiný tábor, tak jsme nemohli nic připravovat , tak jsme se šli projít a prozkoumat terén , který byl jakž takž dobrý, i když některá místa byla nebezpečná. Když jsme se vrátili, už jsme pomalu mohli stěhovat věci do chaty.

 Děti měli přijíždět až ve tři hodiny, jenomže někteří to asi nemohli už vydržet, tak tam přijeli o půl druhé :-) Když jsme se všichni sešli, Evička rozdělila děcka do 4 skupinek a každá skupinka měla svého vedoucího. Mezi vedoucí patřil: Lukáš Dušánek, Evička Václavková, Petra Netiková a Verča Kleinerová. Když bylo všechno rozděleno, začala první soutěž. Evička připravila takovou šifru, která byla dlouhá 6 metrů. Když byla u všech skupin šifra vyluštěná, dostali další úkol: každá skupinka měla vytvořit svůj erb.Ty erby (vlastně spíš rytířské družinky) se jmenovaly následovně: Johánci, Gájové, Evíkovci, Liberkové. Po večeři byla další hra –celotáborová (a za ní za odměnu denáry, aby bylo na konci tábora za co utrácet), kde si měly děti vzít ten svůj kostýmek předem udělaný doma. Když jsme si zahráli hru, tak jsme se šli chystat do hajan, protože večerka byla ve 22:00hodin.

V sobotu taky dorazila návštěva -  Lucka a Vašek z Brna.

 

 

  2.den-neděle-Ráno jsme vstali o půl osmé a kteří byli už ustrojeni a připraveni, šli čekat ven na Helču, která vedla ten den rozcvičku. I když byla kraťounká, všichni byli zničení. Po cvičení jsme šli - přímo běželi - na snídani. Po snídani čekalo první skupinku umývání nádobí a úklid jídelny,další skupinka měla úklid toalety, třetí skupinka měla liturgii a čtvrtá skupina byli poskoci.Když se všechno uklidilo a bylo čisto, tak se všechny děti svolaly ven, abychom jim sdělili co budou dělat.Takže nejdřív jsme šli hrát společné hry na hřiště za chatou, teda jen do oběda po obědě byla hodinka a půl volna (takže siesta) Dopoledne k nám taky přišla návštěva, a to sestra Kateřina až z Francie. Řekla nám něco o sobě a potom dostali všichni úkol - vypracovat otázky které jim položila, ale každá skupinka samostatně. Na to měli skoro celé odpoledne.V šest hodin jsme šli na mši svatou, kterou sloužil P.Stejskal z Rychnova. Samozřejmě, že jsme všichni obdivovali jeho motorku J. Po mši svaté jsme se šli nahamat. Po večeři byla na programu ta celotáborová hra.Takže se všichni převlékli do těch kostýmů a už se začalo hrát.

 

 

  3.den-pondělí-Dopoledne jsme hráli takový desetiboj – na deseti stanovištích jsme si vyzkoušeli všelijaké dovednosti - hádání věcí, seřazení na lavičce, kreslení kytiček,skákání přes švihadlo, skok daleký, seřazení mincí poslepu a další.Když každá skupinka měla všechny úkoly splněné.šli jsme se naobědvat.  Potom Lucka s Helčou šli udělat nějakou cestu na šipkovanou a po obědě jsme ji prošli po skupinkách. Evíkovci šli jako první. Když jsme se všichni shromáždili na tom místě kde jsme měli – u rybníka, přišla ještě sestra Monika. Protože  musela jet do Rychnova pro Petra Dvořáka, přišli ještě s Míšou Muchovou jinou cestou než měli. Když jsme přišli zpátky k chatě, přijela nám návštěva, a to pan farář Bazár, Hanka a sestra Julie. Večer, když se děcka ukládala do hajan, tak Lucka, Vašek , obě sestřičky,  paní Mertová a Milena připravovali dětem na úterý svačiny, protože se jelo na výlet na hrad Litice.

 

 

  4.den-úterý-výlet-Ráno se vstalo už v šest hodin, protože autobus nám jel v 7:10h. Moc se nám  z postele nechtělo, ale kdo chtěl jet, tak musel vstát. Rychle jsme se ustrojili, nasnídali, dali  svačiny do batůžku, rozloučili jsme se s Luckou a Vaškem, kteří se ten den museli vrátit do Brna, a mohli jsme vyrazit na autobus. Autobusem jsme jeli jen do Rychnova nad Kněžnou.Tam jsme čekali na vlak, který měl trochu zpoždění.Cesta vlakem byla trochu komplikovaná, v Doudlebách jsme museli vystoupit a za 10 minut nás posadili do toho stejného vlaku, ale my jsme to zvládli, České dráhy nás od výletu neodradily. Když jsme dorazili na místo, šli jsme asi 1,5 km na hrad, sestra Monika koupila lístky, chvilku jsme čekali a pak si pro nás přišla paní průvodkyně. Po prohlédnutí hradu jsme se vraceli zpět do vesnice. Když jsme šli dolů, tak najednou se ozvala taková velká rána a my nejdřív nevěděli co to bylo a myslím, že se všichni lekli. Blízko je totiž lom a právě tam odstřelili kus skály. Tam dole ve vesnici, kde bylo občerstvení, tak všichni vytáhli svačiny a začali hamat. Po půl hodinovém oddechu jsme šli lesem a kolem řeky do Potštejna (do cukrárny). Než jsme tam došli, tak jsme se taky stačili smočit v Divoké Orlici. Když jsme dorazili do Potštejna, všichni jsme padli po lavičkách se zmrzlinou v ruce. Pak už jsme šli čekat na autobus. Když přijel, zjistili jsme, že je to jen mikrobus a pan řidič nám řekl, že nás všechny nepobere, naložil jen ty menší děti a ostatní zůstali na zastávce a čekali na další autobus který jel až za hodinu. Mezi tím, kdy jsme čekali, jsme si sedli na obrubník a začali dělat mexické vlny. Někteří řidiči nám mávali a troubili na nás. Po hodinovém čekání jsme se konečně dočkali. Přijel nám autobus (naštěstí velký ), my jsme nastoupili a vyrazili do Rychnova, tam jsme přestoupili a jeli na Liberk. Když jsme přijeli do Liberku tak nás vysadil nahoře na zastávce, takže jsme museli kousek sejít dolů k chatě.Tam na nás už čekali ostatní. K večeři byla polévka a pak táborák.

 

  5.den-středa- Ráno nás nechali spát až do osmi hodin. Po hygieně jsme se šli nasnídat a po snídani byly zase uděleny služby, která skupinka má co dělat. Když jsme uklidili po snídani,  připravili jsme se na hřiště, ale ne-e hřiště za chatou, ale hřiště v Prorubkách.Vzali jsme sebou všechny míče, křídy a prostě všechno, co patří na hřiště a ke sportu. Do Prorubek jsme šli asi 2 km. Byli jsme tam celé dopoledne. Sluníčko svítilo opravdu zdatně, takže jsme chvílemi posedávali na trávě a byli jsme celkem rádi, když jsme šli na oběd. Mši svatou přijel sloužit P.Šlégr, ale měl trochu zpoždění, tak jsme se od paní kostelnice dozvěděli něco o kostele a o Liberku.

A taky jsme se chtěli jít koupat do potoka, ale sluníčko začalo mizet za mraky, a tak jsme se aspoň důkladně pocákali vodou před farou. Sestřičky byly v tu dobu právě na nákupu v Tescu J

Večer pak přišlo to, na co jsme čekali už od začátku tábora-stezka odvahy. Začínala u fary, vedla přes hřbitov dolů z kopce k potoku a pak po silnici zase zpátky nahoru. Všichni to zvládli, ale někteří se povzbuzovali zpěvem tak nahlas, že to bylo slyšet na celý Liberk.

 

  6.den-čtvrtek- Ve středu sestry koupily v Tescu trička a ve čtvrtek jsme si je ozdobili pomocí Sava a listů, papíru a co kdo našel. Některá se opravdu povedla (viď, Míšo Muchová a spol. J) a v pátek jsme je už měli na sobě. Savování triček nám zabralo téměř celé odpoledne. Ve čtvrtek mše svatá nebyla, o to víc jsme se mohli těšit na pátek na P.Pilze, který nás překvapil tím, že si přivezl kameru.

 

  7.den-pátek-Ráno opět rozcvička, snídaně a po snídani úklid pokojů a balení baťohů. Potom jsme měli mši svatou v 11:00 hodin – vlastně jsme měli mít, ale jelikož měl p.farář Pilz zpoždění asi o 20 minut a potom když přijel a než nastavil kameru a světla, tak jsme mši začínali později. Po mši svaté jsme se šli na obědovat. Po obědě byla opět siesta. Po siestě se hrály společné hry. Potom  jsme čekali na příjezd Lucky, Ondry a Vítka Požárových. Ještě před tím jsme utratili denáry, které jsme si vydělávali celý týden. Každý si mohl koupit něco za 12, za 5 a za 1 denár. Potom jsme se sešli v jídelně a bylo pasování rytířů a dvorních dam. Každá dvorní dáma i rytíř dostal odměnu za celý tábor. Když to bylo všechno hotové, tak Lucka už musela jet (škoda ). P.Pilz nám potom taky odjel, ale ještě před tím nás stihl nafilmovat kamerou jak zpíváme. Na památku od nás dostal Ondra i pan farář meč s podpisy dětí.

 

 

  8.den-sobota-Snídaně, úklid a úklid a úklid.Děcka si vynesly ven všechny batohy a čekaly až jim přijedou rodiče.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář